Kelgukoera kutsikad

Kennelis Hellerkantri on ligi 40 kelgukoera, kellest aretuseks valime vaid parimad. Meie kennelis sünnib aastas paar pesakonda kelgukoera kutsikaid. Aretuses peame väga oluliseks koerte suurepärast iseloomu, tööomadusi ja tervist.

Kõik meie kutsikad on registreeritud FCI/Eesti Kennelliidu tõuregistris, nad on loovutamisel eakohaselt vaktsineeritud ning saanud regulaarselt ussirohtu. Iga kutsikas saab kaasa tõutunnistuse, Euroopa veterinaarpassi, pesateki, jalutus – ja kaelarihma ning esimeste päevade toidu. Soovi korral meiepoolne abi ja nõu kasvatamisel ning veokoeraspordi harrastamisel.

2021. aastaks on meil planeeritud pesakond alaska malamuudi kutsikaid. Broneeringud võtame vastu pärast pesakonna sündi. Suveks/sügiseks planeerime võib-olla ka siberi husky kutsikaid.


KUI SOOVID KELGUKOERA…

Kelgukoertele on tõu – ja loomuomane elada õues, kus nad saavad liikuda värskes õhus, nuuskida, kaevata ja veeta aega oma karja liikmetega. Kelgukoerad naudivad ka toas olemist kuid selleks sobiv aeg on siis kui pererahvas on kodus. Me ei pea õigeks siberi huskyde (eriti tööliini) ja alaska malamuutide pidamist korteris, kus koer veedab toas olles suurema osa oma ajast – oodates pikad päevad diivanil või isegi puuris pererahvast töölt koju. Oleme otsustanud, et meie kasvatatavad koerad peavad saama elada võimalikult loomulikus keskkonnas ning seetõttu me ei loovuta oma kutsikaid korterisse.

Kelgukoerad on oma loomult inimestega sõbralikud, mistõttu ei ole nad sobivad majavalvuritena. Oma sõbraliku loomuse tõttu sobivad kelgukoerad ka peresse, kus on lapsed.

Kelgukoertele meeldib liigikaaslase seltskond. Nähes oma koeri kambas teineteise seltskonda nautimas oleme veendumusel, et kaks kelgukoera on parem kui üks… Kui võtad husky või malamuudi esialgu ainukese koerana võiksid pikemas perspektiivis kaaluda ka teise koera võtmist.

Kelgukoerad on oma hingelt rännumehed! Et Su koer ei saaks üksinda rändama minna on väga oluline korraliku aia olemasolu. Kui maja ümber puudub koerakindel aed tuleb ehitada koerale spetsiaalne aedik, mis on vähemalt keskmise elutoa suurune. Aediku ehitamise ja kuudi osas saate nõu meie juures kohapeal (väga oluline on õige materjalivalik, aediku paigutus aias, suurus, kõrgus, pinnas, õige kuut …, ). Nii nagu paljudele teistele koeratõugudele meeldib kelgukoertel aeg-ajalt kaevata. Kaevamine on koera jaoks meelelahtuslik ja terpaapiline tegevus – selleks tegevuseks tuleks talle eraldada aias või aedikus sobiv koht.

Siberi husky on sobiv kaaslane inimesele, kes soovib koos koeraga aktiivselt liikuda. Huskydel (eriti tööliini koertel) on väga tugev veoinstinkt. Kui Sul puudub maja ümber aed, kus koer saab vabalt liikuda tuleks lisaks tavapärastele jalutuskäikudele teha täiskasvanud huskyga 1-4x nädalas metsaradadel veotrenni. Distantsi osas vähemalt 3-5km. Talvel saab koeraga kelgutada, suusatada ja lumeta ajal (v.a suvel palavaga) harrastada jalgratta – ja tõukerattasõitu või hoopis maastikul joosta.

Malamuut on sobiv kaaslane inimesele, kellele meeldib matkata ja rahulikult looduses kulgeda. Malamuudid on oma liikumistempolt aeglasemad kui huskyd. Malamuutide loomuomaseks liikumistempoks on 12-15km/h, huskydel ca 15-20km/h (sõltuvalt distantsist, treenitusest, eesmärgist).


Meie mõtteid ja nõuandeid kenneli ja kutsika valikul
 • Soeta kutsikas kasvatajalt (kennelist ehk koerte kasvandusest), kes panustab oma tegevusega tõu arengusse – nii tunnustad kasvataja(te) pikaajalist tööd ja panustad Sulle armsaks saanud tõu püsimajäämisesse.
 • Sellised kasvatajad on tõu fanaatikud, kel on ette näidata tulemusi nii veokoeraspordi võistlustelt, tõukatsetelt kui ka koerte näitustelt. Nad panustavad tõu geneetilisele mitmekesisusele importides Eestisse väärtuslikest sugupuudest (aretus)koeri. Aretuses kasutavatele koertele on teostatud elementaarsed terviseuuringud ja on kinni peetud kehtivatest aretusnõuetest. Kennel on registreeritud Eesti Kennelliidus (EKL) ning nad on liikmed nii tõuorganisatsiooni(de)s kui ka mõnes veokoerasporti edendavas klubis.
 • Vali kasvataja, kelle koerad, koerte pidamine ja tegevus Sulle sümpatiseerib ning kellega Sul tekib usaldusväärne side ja klapp. Uuri sugupuus olevate koere nimesid. Nii näed, milliste geneetiliste eeldustega Sinu tulevane kutsikas suure tõenäosusega on.
 • Soeta kutsikas vaid sellisest pesakonnast, mis on registreeritud FCI / Eesti Kennelliidus (ehk EKL).
 • Koeravõtt peab olema kaalutletud otsus – võtad ju omale sõbra rohkem kui kümneks aastaks :) See ei ole koht n.ö allahindluse tegemiseks võtmaks koera soodsalt suvalisest pesakonnast emotsiooni ajendil. Küsi endalt, kas ostaksid omale dokumentideta auto, millega plaanid liigelda järgmised kümmekond aastat!? Aga miks võtaksid endale dokumentideta koera!? Tee teadlik valik! :)
 • Ole vastutustundlik ja ära toeta piraatlust ehk ÄRA VÕTA kutsikat FCI/EKL registreerimaTA pesakonnast, keda reklaamitakse “Siberi husky” või “alaska malamuudi” kutsikate nime all. Ka siis kui soovid koera ainult perekoeraks. Piraatluse toetamine ei aita kaasa tõu arengule ja püsimajäämisele. Sellisest pesakonnast kutsika võtmisel kaasnevad sageli suurenenud riskid, mis puudutavad peamiselt Sinu koera tervist ja iseloomu. Pesakonna vanemad võivad müüja poolse jutu järgi olla terved kuid neile ja nende esivanematele ei ole teostatud elementaarseid terviseuuringuid nagu näiteks pärilike silmahaiguste uuring ning küünarliigeste – ja düsplaasiauuring. Samuti ei ole teada pesakonna sugupuu, eellaste iseloomud, tõulised omadused, kutsikate võimalik sugulusaste oma vanematega ega ka kutsika tõupuhtus. Teadmatult koeri kokku paaritades kõrgenevad järglastes terviseriskid ja mitte-tõuomased käitumisprobleemid nagu näiteks agressiivsus ja arglikus.


Abiks info otsimisel

 • Eesti Siberi Husky Ühing – husky.ee
 • Alaska Malamuutide Liit – malamuut.org
 • Kelgukoerte Klubi Baltosport – baltosport.ee suurim ja aktiivseim veokoerasporti edendav klubi Eestis.
 • Eesti Kennelliidu tõuregister – register.kennelliit.ee (alaska malamuudid ja siberi huskyd on 5.rühmas). Kasutades laiendatud otsingut leiad info FCI/EKLis registreeritud pesakondade kohta. NB! Pesakonnad kantakse registrisse alates 6.-8. nädala vanuselt pärast kutsikate kiipimist ja vaktsineerimist.
 • Koertekool Kratt – http://koertekoolkratt.ee pakub koeravõtu teemalisi kursuseid.

Hellerkantri Huskypark kelgukoerte talu