Kelgukoera kutsikad

Kennelis Hellerkantri on ligi 40 kelgukoera, kellest aretuseks valime vaid parimad. Aretuses peame väga oluliseks koerte suurepärast iseloomu, tööomadusi ja tervist. Meie kennelis sünnib aastas paar-kolm pesakonda kelgukoera kutsikaid.

Käesolevaks aastaks oleme planeeritud ühe või kaks pesakonda kelgukoera kutsikaid (aasta teisel poolel). Kui oled kutsikahuviline siis loe eelnevalt läbi kogu info, mis siin lehel kirjas :) – kui kutsikavõtu huvi on jätkuv ja tõsine siis ootame Sind Huskypargi külastuspaketile, et tutvustada meie kelgukoeri – alaska malamuute ja siberi huskysid ning rääkida koeravõtuplaanist.

Kõik meie kutsikad on registreeritud FCI/Eesti Kennelliidu tõuregistris, nad on loovutamisel eakohaselt vaktsineeritud ning saanud regulaarselt ussirohtu. Iga kutsikas saab kaasa tõutunnistuse, Euroopa veterinaarpassi, pesateki, jalutus – ja kaelarihma ning esimeste päevade toidu. Nõustame kasvatamisel ja veokoeraspordi harrastamisel.


KUI SOOVID KELGUKOERA…

 • Kelgukoertele on tõu – ja loomuomane elada õues, kus nad saavad liikuda värskes õhus, nuuskida, kaevata ja veeta aega oma karja liikmetega. Kelgukoerad naudivad ka toas olemist kuid selleks sobivaim aeg on siis kui pererahvas on kodus. Oleme otsustanud, et me ei loovuta oma kasvandikke korterisse.
 • Kelgukoertele meeldib liigikaaslase seltskond. Nähes oma koeri kambas teineteise seltskonda nautimas oleme veendumusel, et kaks kelgukoera on parem kui üks… Kui võtad husky või malamuudi esialgu ainukese koerana võiksid pikemas perspektiivis kaaluda ka teise koera võtmist.
 • Kelgukoerad on oma hingelt rännumehed! Et Su koer ei saaks üksinda rändama minna on väga oluline korraliku aia olemasolu. Kui maja ümber puudub koerakindel aed tuleb ehitada koerale spetsiaalne aedik, mis on vähemalt keskmise elutoa suurune. Aediku ehitamise ja kuudi osas saate nõu meie juures kohapeal (väga oluline on õige materjalivalik, aediku paigutus aias, suurus, kõrgus, pinnas, õige kuut …, ). Nii nagu paljudele teistele koeratõugudele meeldib kelgukoertele aeg-ajalt kaevata. Kaevamine on koera jaoks meelelahtuslik ja terpaapiline tegevus – selleks tegevuseks tuleks talle eraldada aias või aedikus sobiv koht.
 • Siberi husky on sobiv kaaslane inimesele, kes soovib koos koeraga aktiivselt liikuda. Huskydel (eriti tööliini koertel) on väga tugev veoinstinkt. Kui Sul puudub maja ümber aed, kus koer saab vabalt liikuda tuleks lisaks tavapärastele jalutuskäikudele teha täiskasvanud huskyga 1-4x nädalas metsaradadel veotrenni. Distantsi osas vähemalt 3-5km. Talvel saab koeraga kelgutada, suusatada ja lumeta ajal (v.a suvel palavaga) harrastada jalgratta – ja tõukerattasõitu või hoopis maastikul joosta. Infot spordi kohta leiad Kelgukoerte Klubi Baltosport lehelt ning Facebooki gruppidest Veokoerte ühistreeningud ja Kelgukoerte varustus ja info.
 • Malamuut on sobiv kaaslane inimesele, kellele meeldib matkata ja rahulikult looduses kulgeda. Malamuudid on oma liikumistempolt aeglasemad kui huskyd. Malamuutide loomuomaseks liikumistempoks on 12-15km/h, huskydel ca 15-20km/h (sõltuvalt distantsist, treenitusest, eesmärgist).


Meie mõtteid ja nõuandeid kenneli ja kutsika valikul (alaska malamuut ja siberi husky)
 • Soeta kutsikas kasvatajalt (kennelist ehk koerte kasvandusest), kes panustab oma tegevusega tõu arengusse – nii tunnustad kasvataja(te) pikaajalist tööd ja panustad Sulle armsaks saanud tõu püsimajäämisesse. Selline kasvataja on tõu fanaatik, kel on ette näidata tulemusi nii veokoeraspordis, tõukatsetelt kui ka näitustelt. Kasvataja panustab tõu geneetilisele mitmekesisusele importides Eestisse väärtuslikest sugupuudest kutsikaid/(aretus)koeri. Aretuses kasutavatele koertele on teostatud terviseuuringud ning peetakse kinni tõuorganisatsiooni poolt kehtestatud aretusnõuetest. Kennel on registreeritud FCI / Eesti Kennelliidus (EKL). Kasvataja on liige tõu organisatsiooni(de)s – Alaska Malamuutide Liit ja Eesti Siberi Huskyde Ühing ja mõnes veokoerasporti edendavas klubis või seltsingus.

 • Vali kasvataja, kelle koerad, koerte pidamisviis ja tegevus Sulle sümpatiseerib ning kellega Sul tekib usaldusväärne side ja klapp.

 • Mõtle läbi milleks täpsemalt koera soovid ja kas Sul on tema jaoks piisavalt aega. Kas soovid koeraga tulevikus harrastada veokoerasporti, käia näitustel või soovid koera vaid perelemmikuks. Uuri, millise suunaga kennel peamiselt tegeleb (sport, näitus, perelemmikud). Tee ära kodutöö – guugelda planeeritava pesakonna sugupuus olevate koerte nimesid. Nii näed, milliste geneetiliste eeldustega Sinu tulevane kutsikas suure tõenäosusega olema saab. Mõtle läbi, kas Sul on koera jaoks piisavalt aega (ja tahtmist!) oma töö ja muude tegemiste kõrvalt.

 • Soeta kutsikas vaid FCI/Eesti Kennelliidu (EKL) registreeritud tõutunnistusega pesakonnast. Info Eestis registreeritud pesakondade kohta leiad Eesti Kennelliidu registris. Kasuta laiendatud otsingut – alaska malamuudid ja siberi huskyd kuuluvad 5.alarühma. Pesakonnad kantakse registrisse alates 7.nädala vanuselt pärast kutsikate kiipimist ja vaktsineerimist. Pesakonnale saab tõutunnistused vormistada vaid kutsika kasvataja (mitte kutsika tulevane omanik!) kuni pesakonna 6-kuuseks saamiseni juhul kui mõlemal vanemal on FCI/EKL tõutunnistus.

 • Koeravõtt peab olema kaalutletud otsus. Kas oled valmis vastutama tema eest järgmised 10-15 aastat?

 • Ole vastutustundlik – ära toeta piraatlust ka siis kui soovid omale lihtsalt perekoera. FCI/EKL dokumentideTA kutsika võtmisel kaasneb mitmeid riske. Pesakonna vanemad võivad müüja jutu järgi olla terved kuid neile ja nende esivanematele ei ole teostatud terviseuuringuid. Samuti ei ole täpselt teada kutsikate sugupuu ja vanemate võimalik omavaheline sugulusaste, eellaste iseloomud, tõulised omadused, terviseriskid ja tõupuhtus. Teadmatult koeri kokku paaritades kõrgenevad järglastes terviseriskid (nt. epilepsia, düsplaasia, katarakt) ja mitte-tõuomased käitumisprobleemid (nt. agressiivsus, arglikus). Küsi endalt, kas ostaksid omale dokumentideta auto, millega plaanid liigelda järgmised kümmekond aastat? Aga miks võtaksid endale dokumentideta koera!?

 • Tee teadlik valik! Koeravõtuteemalisi kursuseid pakub näiteks Koertekool Kratt – http://koertekoolkratt.ee
 • Loe lisaks: Eesti Kennelliit – “Tõutunnistus ja selle kohta levivad müüdid” ja “Enne kui ostad koera”

Hellerkantri Huskypark kelgukoerte talu